Časté otázky - Wartner
zde se nacházíte:
Úvod > Časté otázky

Časté otázky

Vyskúšal som Wartner Kryoterapiu raz, no nič sa nestalo. Čo mám spraviť nabudúce?

Staršie alebo väčšie bradavice sa odstraňujú ťažšie, spravidla je nutné použiť Wartner Kryoterapiu opakovane. Ak aplikáciu potrebujete opakovať, prípravok naneste po 2 týždňoch od predošlej aplikácie. Na jednu bradavicu môžete použiť prípravok maximálne trikrát. Ak ani tri aplikácie prípravku nepovedú k odstráneniu bradavíc, poraďte sa s lekárom.

Môže sa úspešne vyliečená bradavica alebo veruka vrátiť?

Po úspešnej liečbe bradavice alebo veruky zvyčajne dôjde k ich trvalému odstráneniu. Imunitný systém bežne vyčistí zbytky.

Kedy nemôžem použiť Wartner Kryoterapiu?

 • Ak ste diabetik. 
 • Ak ste tehotná či dojčiaca. 
 • Ak je bradavica či veruka umiestnená na mieste s jemnou alebo citlivou kožou (napr. tvár, krk, podpazušie, prsia, intímna oblasť). 
 • Ak je pokožka podráždená, infikovaná alebo sčervenaná. 
 • Ak si nie ste istý ohľadom pokožky (napr. svrbenie, opuch), na ktorej sa bradavica či veruka vyskytuje. 
 • Prípravok nie je určený pre deti do 4 rokov.

Sú nejaké vedľajšie účinky pri použití Wartner Kryoterapie?

 • Ako pri všetkých zmrazovacích metódach, môže dočasne zbelieť koža. 
 • Pod ošetrenou bradavicou sa vytvorí pľuzgier, no je to súčasť ošetrenia a je to neškodné. 
 • Použitie Wartner Kryoterapie môže spôsobiť drobné popáleniny (prípravok má počas zmrazenia veľmi nízku teplotu). Tieto vedľajšie účinky sa vyskytujú len veľmi zriedkavo. 
 • V prípade, že prípravok aplikujte dlhší čas, môže dôjsť k poškodeniu vrchných vrstiev kože, vzniku jaziev alebo k narušeniu nervového tkaniva. Prípravok musí byť použitý presne podľa návodu.
 • Ak prípravok aplikujete na zdravé tkanivo na prstoch rúk alebo nôh (čo môže nastať v prípade, že aplikátor necháte priložený dlhšie ako je stanovené v príbalovom letáku), môže dôjsť k lokálnemu odumretiu tkaniva.
 • U niektorých osôb môže dôjsť k vytvoreniu väčších pľuzgierov, ktoré môžu byť bolestivé.
 • Po odpadnutí bradavice môže byť ošetrené miesto bez pigmentácie alebo s v ňom môžu objaviť malé jazvičky.
 • Pre minimalizovanie vedľajších účinkov je nutné prípravok Wartner Kryoterapia aplikovať podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku.

Ako závažné sú vedľajšie účinky?

Zbelenie kože počas aplikácie: po pritlačení penového aplikátora na bradavicu môže koža zbelieť. Po odstránení aplikátora sa koži navráti pôvodná farba. 

Vytvorenie pľuzgiera: následkom zmrazenia sa pod bradavicou môže vytvoriť pľuzgier, ktorý zmizne hneď, ako bradavica či veruka odpadne. Medzitým sa pod ním vytvorí nová zdravá koža.

Nepríjemný pocit počas aplikácie: po pritlačení penového aplikátora sa ako následok zmrazenia môže dostaviť pocit pichľavej bolesti. Nepríjemný pocit veľmi rýchlo po ošetrení zoslabne a počas nasledujúcich hodín úplne zmizne. 

Lokálne odumretie tkaniva: k tomuto môže dôjsť  v prípade, že aplikátor necháte priloženy dlhší čas, ako je stanovené. Nenechávajte aplikátor priložený na bradavicu dlhšie ako 20 sekúnd (max. 40 sekúnd na veruke). 

Zjazvenie a poškodenie nervového tkaniva: môže nastať len pri neopatrnom zaobchádzaní alebo nedodržaní pokynov v príbalovom letáku. Nikdy nenechávajte aplikátor priložený na bradavicu dlhšie ako 20 sekúnd (max. 40 sekúnd na veruke). 

Čo mám robiť v prípade, že vedľajší účinok nezmizne?

Vždy sa poraďte s lekárom, pokiaľ sa objavia iné vedľajšie účinky, alebo sa neutíši pichľavá bolesť po ošetrení prípravkom Wartner Kryoterapia.

Kto môže používať Wartner Kryoterapiu?

Prípravok môžu používať dospelé osoby. V prípade aplikácie prípravku na bradavice a veruky u detí nad 4 roky môže byť prípravok používaný len dospelými osobami.

Môže byť Wartner Kryoterapia použitý pri ošetrení detí?

Áno, Wartner Kryoterapia je vhodný pre deti od 4 rokov.

Je nebezpečné použiť Wartner Kryoterapiu k ošetreniu detí mladších ako 4 roky?

Neodporúčame použiť prípravok Wartner Kryoterapiu k ošetreniu detí mladších ako 4 roky.

Môže Wartner Kryoterapiu použiť tehotná žena?

Nie. Nepoužívajte prípravok Wartner Kryoterapia, pokiaľ ste tehotná alebo dojčiaca žena.

Ako rýchlo bradavica či veruka po ošetrení zmizne?

Bradavice, veruky spravidla zmiznú 10 až 14 dní po aplikácii prípravku.

Čo mám robiť v prípade, keď bradavica nezmizne po 14 dňoch?

Ak bradavica alebo jej časť nezmizne ani po 14 dňoch, možno na ňu opäť naniesť prípravok Wartner Kryoterapia. Na jednu bradavicu použite prípravok maximálne trikrát s odstupom 2 týždňov medzi jednotlivými aplikáciami.

Čo mám robiť v prípade, keď bradavica nezmizne po troch ošetreniach prípravkom Wartner Kryoterapia?

Ak ani tri aplikácie nepovedú k odstráneniu bradavíc, poraďte sa s lekárom.

Prečo by som mal použiť Wartner Kryoterapiu, keď môžem ísť k lekárovi pre rovnaké ošetrenie?

Wartner Kryoterapia má niekoľko dôležitých výhod. Šetrí čas a má jednoduché použitie. Nemusíte dlho čakať u lekára. Tekutý dusík, ktorý používajú lekári, má omnoho nižšiu teplotu ako Wartner Kryoterapia, vďaka čomu je ošetrenie prípravkom Wartner Kryoterapia menej bolestivé, no rovnako účinné.

Aký je rozdiel medzi ošetrením tekutým dusíkom používaným lekármi a ošetrením prípravkom Wartner Kryoterapia?

Tekutý dusík, ktorý používajú lekári, má omnoho nižšiu teplotu ako Wartner Kryoterapia, vďaka čomu je ošetrenie prípravkom Wartner Kryoterapia menej bolestivé, no rovnako účinné.

Aký je najlepší spôsob postarania sa o miesto, ktoré som ošetril?

Uistite sa, že ošetrovaná plocha ostala čistá. Neškrabte si ju, ani si ju inak nedráždite. Pľuzgier ochráňte špeciálnou náplasťou a neprepichujte ho.

Môžem ošetrované miesto nechať mokré?

Áno. Po liečbe sa môžete sprchovať, kúpať sa či plávať.

Kto vyrába Wartner Kryoterapiu?

Wartner Kryoterapiu vyrába Omega Teknika – First Floor, Block A, The Crescent Building, Northwood Office Park, Dublin 9, Írsko a distribútorm SK je Omega Pharma s.r.o, Tomášikova 30, 821 02 Bratislava.

Kde je možné Wartner Kryoterapiu zakúpiť?

Wartner Kryoterapiu je možné zakúpiť v lekárni vo vašom okolí alebo na lekárenských e-shopoch.

Ako vyzerajú bradavice pravé a veruky?

Pravé bradavice sa zvyčajne vyskytujú na rukách, kolenách a lakťoch. Na povrchu sú drsné a svojím vzhľadom pripomínajú karfiol.

Veruky sú podobné bradaviciam pravým, no s tým rozdielom, že sa vyskytujú na chodidlách alebo na spodnej strane prstov nôh. Obvykle sú viac ploché, na povrchu prekryté stvrdnutou kožou. Pri chôdzi sú vystavené tlaku a môžu byť viac bolestivé.

Existujú i ďalšie typy bradavíc?

Áno, okrem bradavice pravej existujú rôzne druhy bradavíc rôznych tvarov, veľkostí a vzhľadu, niektoré môžu byť i bolestivé. Vyskytujú sa buď jednotlivo alebo mnohopočetne. 

Pravé bradavice (Verruca vulgaris): vyzerajú ako hrboľaté útvary o veľkosti špendlíkovej hlavičky, pričom sa môžu ďalej zväčšovať. Neskôr sa dostávajú nad povrch kože a ich pôvodne hladký povrch zrohovatie a dostane bradavičnatý vzhľad pripomínajúci karfiol. Najčastejšie sa vyskytujú na rukách, no môžu sa objaviť kdekoľvek. Zvyčajne sa dajú jednoducho odstrániť.

Plantárne bradavice (Verruca, Verruca pedis): vyskytujú sa na chodidlách, predovšetkým na päte a brušku chodidla, teda v miestach, kde je na nohu kladený najväčší tlak pri chôdzi. Z tohto dôvodu sa bradavice dostávajú hlbšie do kože, a tak trvá dlhšie, než si ju pacient všimne. Výrastok je z počiatku drobný a má hladký povrch. S postupujúcim časom však bradavica rastie a vystupuje nad úroveň kože, kde dochádza k stvrdnutiu a k značnému zdrsneniu jej povrchu. Niekedy sa okolo výrastku urobí tvrdý prstenec podobný mozoľu. Vnútri bradavice môžu byť viditeľné drobné tmavé bodky, ktoré predstavujú petechie (drobné krvácania). Preto keď si pacient plantárnu bradavicu rozškrabne, objaví sa na jej mieste malé krvácanie. Plantárne bradavice sú často veľmi bolestivé a spôsobujú tak ťažkosti pri chôdzi a behu. Môžu sa zhlukovať do skupiniek, potom hovoríme o tzv. mozaikovitej bradavici. 

Ploché bradavice (Verruca plana): sú drobnejšie než bradavice pravé. Vyzerajú ako ružové ploché pľuzgieriky s hladkým povrchom, ktorý nie je zdrsnený. Spravidla sa vyskytujú vo väčšom množstve, môžu ich byť až stovky. Najčastejšími miestami výskytu sú hlava, krk a končatiny (najmä zápästia a členky). K ich šíreniu môže dochádzať aj pri škrabaní si postihnutého miesta. Rozmiestnenie je potom často lineárne v smere škrabania.

Nitkovité bradavice (Verruca filiformis): vyskytujú sa v oblastiach, kde je tenká a jemná koža, najčastejšie na tvári v okolí očí a pier. Majú úzky, pretiahnutý tvar a stopkovito vystupujú nad úroveň kože. Je teda pomerne jednoduché ich nechtiac strhnúť, napr. pri holení, čo vyvoláva krvácanie. Často sa tiež stáva, že ich povrch zrohovatie a stvrdne. Tento typ bradavice sa veľmi ľahko šíri a dokáže sa tak rozmnožiť do väčšej skupinky, obzvlášť ak je koža tváre poranená.

Genitálne bradavice (venereal wart, Condyloma acuminatum, Verruca acuminata): sa najčastejšie šíria pri intímnom styku, zasahujúc miesta, na ktorých dochádza ku vzájomnému kontaktu. Väčšinou sa vytvoria ako malé, mäkké, ružovo zafarbené výrastky. Časom môžu zatvrdnúť, alebo sa natiahnuť do tvaru malej stonky. Väčšina z týchto bradavičiek je bezbolestná a za nejaký čas, zvyčajne do pár mesiacov samé zmiznú. Avšak zároveň sú nevyliečiteľné, čo znamená, že sa môžu kedykoľvek znova a znova vracať.

UPOZORNENIE: WARTNER KRYOTERAPIA 2. GENERÁCIE NEMÔŽE BYŤ POUŽITÝ NA OŠETRENIE iného typu bradavíc, než bradavice pravej a veruky.

Čo mám robiť, keď si nie som istý, či kožný výrastok je alebo nie je bradavica?

Vždy sa poraďte sa svojím lekárom, pokiaľ si nie ste istý, že sa jedná o bradavicu alebo veruku.

Čo obsahuje balenie Wartner Kryoterapia?

Balenie Wartner Kryoterapia obsahuje:

 • nádobku s aerosólom (zmes dimetyléteru a propánu), 
 • aplikačný držiak na prichytenie penového aplikátora,
 • 12 jednorázových penových aplikátorov,
 • 1 pilník k odstráneniu zrohovatenej kože v oblasti baradavice alebo veruky pred samotným ošetrením.

Ako prípravok Wartner Kryoterapia funguje?

Wartner Kryoterapia je založený na rovnakom princípe ako zmrazovanie tekutým dusíkom, ktoré používajú lekári. Po pritlačení penového aplikátora na bradavicu ju Wartner Kryoterapia po pár sekundách zmrazí až k jej jadru. Následkom zmrazenia sa pod bradavicou vytvorí pľuzgier a počas nasledujúcich 10 až 14 dní by mala postupne zmiznúť alebo odpadnúť. Medzitým sa pod ňou vytvorí zdravá koža.

Bude použitie prípravku Wartner Kryoterapia bolieť?

Následkom zmrazenia môžete pociťovať slabú bolesť, pichanie alebo zvýšenú citlivosť. Nepríjemný pocit veľmi rýchlo zoslabne a počas nasledujúcich hodín úplne zmizne.

Je použitie prípravku Wartner Kryoterapia bezpečné?

Áno, použitie prípravku Wartner Kryoterapia je bezpečné, pokiaľ je použitý podľa uvedených pokynov. Prípravok môžu aplikovať len dospelé osoby. Prípravok nie je určený pre deti do 4 rokov, ani pre tehotné a dojčiace ženy. Prípravok nie je určený osobám chorým na cukrovku – zmrazená koža sa im môže hojiť oveľa dlhšie alebo sa nemusí zahojiť úplne. Osoby s poruchami krvného obehu by sa pred použitím prípravku Wartner Kryoterapia mali poradiť s lekárom.

Prípravok je označený značkou CE a klasifikovaný ako zdravotnícka pomôcka triedy IIa v súlade s európskymi smernicami (MDD 93/42/EEC). Wartner Kryoterapia bol posúdený radou vedeckých a lekárskych odborníkov ako bezpečná metóda pre odstránenie bradavíc a verúk: "Wartner Kryoterapia 2. generácie spĺňa všetky zákonné požiadavky, ktoré slúžia na zaistenie bezpečnosti spotrebiteľov" pán J Sleumer – vedúci laborátorií Eurofill - Zaandam, Holandsko.

Dermatológovia potvrdzujú bezpečnosť Wartner Kryoterapia 2. generácie: "Účinnosť Wartner Kryoterapia 2. generácie je porovnateľná s klasickou technikou (tekutý dusík = lekárska metóda) v každom ohľade, efekt zmrazenia je podobný zmrazeniu tekutým dusíkom, možno trochu pomalšie (20" aplikácia namiesto 3" aplikácie), čo myslím je bezpečnejšie a menej bolestivél" Dr J M Gray - dermatológ – Paríž, Francúzsko

"Znalecký posudok je, že Wartner Kryoterapia 2. generácie môže byť aplikovaná samotným pacientom a predávať sa pacientom voľne" Dr I H Boersma - dermatológ – Nemocnica Albert Schweizer - Zwijndrecht, Holandsko

Kedy prípravok Wartner Kryoterapiu nemôžem použiť?

Wartner Kryoterapia nemôže byť použitá na: 

 • odstránenie bradavíc na tvári, krku, v oblasti podpazušia, na prsiach a na intímnej časti tela;
 • na podráždenú, infikovanú alebo sčervenenú kožu, ani na časti tela javiace známky zápalu (prejavujúce sa svrbením alebo opuchom);
 • na bradavice, z ktorých vyrastá chĺpok, na znamienka, tmavé névy, pigmentové škvrny a ďalšie neobvyklé časti kože;
 • na bradavice u detí mladších ako 4 roky.

Je použitá zmes dimetyléteru a propánu rovnako účinná ako tekutý dusík používaný lekármi?

Wartner Kryoterapia je založený na rovnakom princípe ako zmrazovanie, ktoré používajú lekári. Klinické štúdie preukázali, že je rovnako účinný ako zmrazovanie tekutým dusíkom.

Klinická štúdia porovnávajúca účinnosť, toleranciu a bezpečnosť 2 typov kryoterapie (tekutý dusík (LN) a dimetyléter/propán (DMEP)) bola vykonaná na 124 pacientoch (174 bradavíc). Dizajn štúdie: randomizovaná, multi-centrovaná, kontrolovaná klinická štúdia s jedným slepým posúdením. Záver: výsledky ukázali, že obe mraziace zmesi boli >90% účinné. Tekutý dusík má teplotu -196ºC, zatiaľ čo zmes DMEP -57ºC, čím je oveľa menej pravdepodobné, že dôjde k hlbokému tkaninovému poškodeniu.

Dermatológovia potvrdzujú bezpečnosť Wartner Kryoterapia 2. generácie: “účinnosť zmrazovacej zmesi v prípravku Wartner Kryoterapia je rovnako účinná ako bežne používaný tekutý dusík (= lekárska metóda). V prípade stvrdnutej kože je jemným pilnikovaním stvrdnutá koža odstránená a účinne aplikovaná zmes prípravku Wartner Kryoterapia” Dr I H Boersma - dermatológ – Nemocnica Albert Schweizer - Zwijndrecht, Holandsko.

"Účinnosť Wartner Kryoterapia 2. generácie je porovnateľná s klasickou technikou (tekutý dusík = lekárska metóda) v každom ohľade, efekt zmrazenia je podobný zmrazeniu tekutým dusíkom, možno trochu pomalšie (20" aplikácia namiesto 3" aplikácie), čo myslím je bezpečnejšie a menej bolestivél" Dr J M Gray - dermatológ – Paríž, Francúzsko.

Akú teplotu dosahuje Wartner Kryoterapia?

Wartner Kryoterapia dosahuje na pokožke teplotu -50°C, čo je najchladnejšia terapeutická teplota na trhu spomedzi voľno predajných prípravkov kryoterapie.

Budem mať po použití Wartner Kryoterapie jazvu?

Pokiaľ  sa budete riadiť pokynmi uvedenými v príbalovom letáku, po použití Wartner Kryoterapia vám neostanú jazvy. Môžete pozorovať rozdielne sfarbenie kože, ktoré postupne zmizne.

Ak mám viac bradavíc pravých a verúk, môžem ich ošetriť všetky naraz?

Nie, pokiaľ máte viac bradavíc alebo verúk vedľa seba, hlavne na rukách alebo na prstoch, ošetrite vždy len jednu z nich. Ďalšie bradavice ošetrujte vždy jednotlivo s odstupom 2 týždňov medzi jednotlivými aplikáciami.

Ako dlho mám zatlačiť aplikátor do ventilu nádobky?

Aplikačný držiak s penovým aplikátorom zatlačte do ventilu nádobky s aerosólom na 3 sekundy.

Môžem okamžite priložiť nasiaknutý penový aplikátor na bradavicu či veruku?

Nie. Po zatlačení aplikačného držiaka s penovým aplikátorom do ventilu nádobky s aerosólom na 3 sekundy počkajte pred lokálnou aplikáciou 20 sekúnd. Teplota aplikovanej zmesi sa zníži, čím sa zaistí vyššia účinnosť prípravku Wartner Kryoterapia.

Ako dlho mám aplikovať nasiaknutý penový aplikátor na bradavicu alebo veruku?

  • Bradavice: 20 sek.
  • Veruky: 40 sek.

Koľkokrát môžem použiť penový aplikátor?

Každý penový aplikátor môže byť použitý len raz a po použití  ho znehodnoťte. Počkajte 2 minúty po aplikácii než penový aplikátor odstránite. Nepoužívajte penový aplikátor opakovane, aby nedošlo k opätovnému infikovaniu papilomavírusom. 

Koľko bradavíc alebo verúk na rukách či nohách môžem ošetriť súčasne?

Len jedna bradavica na ruke alebo na nohe môže byť ošetrená jednou aplikáciou Wartner Kryoterapia.

Ako často môžem použiť Wartner Kryoterapiu?

Na jednu bradavicu alebo veruku môžete použiť 3 aplikácie Wartner Kryoterapie v 2 týždňových intervaloch medzi jednotlivými aplikáciami.