Samoliečba bradavíc a veruk - Wartner
zde se nacházíte:
Úvod > o bradaviciach a verukách

Bežná kožná infekcia

Bradavice a veruky sú najbežnejšie typy kožnej infekcie. Jedná sa o neškodné výrastky na koži vyvolané ľudským papilomavírusom (HPV). Vírus stimuluje kožné bunky k rýchlemu bujneniu. Sú veľmi ľahko prenosné a často vznikajú pri oslabení imunitného systému organizmu. Môžu sa prenášať z človeka na človeka alebo u danej osoby z jedného miesta na druhé a to priamym kontaktom s infikovanou oblasťou.

   Približne 1 z 5 rodín sa stretla s bradavicami vo svojej rodine v priebehu posledných 2 rokov [1].

   Kľúčovými faktormi vyvolávajúcimi infekciu sú poškodená pokožka, osobná predispozícia a oslabený imunitný systém [2].

   Približne 10% detí vo veku 2-12 rokov má bradavice, vo veku 16 -18 rokov sa bradavice vyskytujú až u 15-20% detí [3].

Najbežnejšie typy bradavíc a verúk

Pravé bradavice sa zvyčajne vyskytujú na rukách, kolenách a lakťoch. Na povrchu sú drsné a svojím vzhľadom pripomínajú karfiol.

Veruky sú podobné bradaviciam pravým, no s tým rozdielom, že sa vyskytujú na chodidlách alebo na spodnej strane prstov nôh. Obvykle sú viac ploché, na povrchu prekryté stvrdnutou kožou. Pri chôdzi sú vystavené tlaku a môžu byť viac bolestivé.

Liečba bradavíc a verúk

Približne 50% bradavíc a verúk zmizne do dvoch rokov samo, bez liečby. No keďže ich bujnenie a šírenie je spôsobené vírusom, telo si nakoniec časom vybuduje odolnosť, čo spôsobí ich zmiznutie. No môže to trvať mesiace alebo roky. Avšak bradavice a veruky sú nákazlivé a môžu byť rozšírené na ďalšie časti tela či iných ľudí. To je dôvod, prečo by mali byť liečené čím skôr.

A čo viac, bradavice môžu byť nevzhľadné a nepríjemné. Veruky môžu byť bolestivé, nakoľko je na ne pri chôdzi vytváraný tlak. Liečba znižuje riziko ich šírenia.

Ako sa zbaviť
bradavíc a verúk

V podstate  existujú dve možnosti. Potieraním bradavíc kyslými prípravkami alebo chirurgickým odstránením odborníkom pomocou laseru, vypálením alebo zmrazením kvapalným dusíkom (kryoterapia).

Domáca liečba dostupnými voľno predajnými prípravkami môže trvať dlho a nemusí byť pohodlná. Wartner Kryoterapia predstavuje bezpečnú a účinnú možnosť domácej liečby založenej na rovnakej technológii zmrazovania, ktorú používajú lekári. Ide o účinný a rýchly postup, ktorý umožňuje odstrániť bradavice a veruky zmrazením obvykle už po prvej aplikácii prípravku.

Liečba kryoterapiou Liečba kyselinou